This website is using cookies. By closing this announcement or by using our website, you are agreeing to be bound by the terms of our Cookie Policy.


Loading...
This project has been funded with the support of the Erasmus+ Programme

Aktuality

Back

Newsletter č. 2

14.12.2017

Dobrý deň,

dostáva sa k Vám druhý newsletter venovaný nadnárodnému projektu I – S.K.Y.P.E., ktorý začalo odborné nakladateľstvo RAABE realizovať v októbri 2016 spolu s ďalšími šiestimi partnermi z troch európskych krajín – zo Slovenska, z Česka a Nemecka.
Touto cestou by sme Vám radi poskytli informácie, čo všetko sa nám už od začiatku projektu podarilo uskutočniť, ako v ňom pokračujeme a tiež o tom, čo nás ešte len čaká v ďalšom období.
Veríme, že sa nám spolu s Vami podarí naplniť cieľ nášho projektu, a to skvalitniť výučbu prírodovedných predmetov na 1. stupni základnej školy. Na základe výsledkov prieskumov totiž väčšina učiteľov stále pociťuje nedostatok sebadôvery vyučovať tieto predmety, a to z dôvodu nedostatku dostupných zdrojov a nápadov, ako motivovať žiakov a tiež kvôli špecifickosti kurikula a učebných osnov.


Sledujte nás aj naďalej!

Partneri I – S.K.Y.P.E.

 

Tento projekt bol financovaný s podporou programu Erasmus+, Číslo projektu: 2016-1-SK01-KA201-022549, Kľúčová akcia 2, Strategické partnerstvá v školskom vzdelávaní.

Táto publikácia (dokument) reprezentuje výlučne názor autora a SAAIC – Národná agentúra programu Erasmus+ ani Európska komisia nezodpovedajú za akékoľvek použitie informácií obsiahnutých v tejto publikácii (dokumente).

Od októbra 2016 odborné nakladateľstvo Dr. Josef Raabe Slovensko so sídlom v Bratislave realizuje nadnárodný projekt s názvom I – S.K.Y.P.E. (Interactive Science for Kids and Youngsters in Primary Education), ktorý je zameraný na podporu učiteľov prírodovedných predmetov na 1. stupni základných škôl. Na projekte sa spolu s nami zúčastňuje ďalších šesť partnerov z troch rôznych krajín – Slovenska, Česka, Nemecka. Hlavným cieľom projektu I – S.K.Y.P.E. je mať výrazný vplyv na vzdelávací systém, tak na národnej, ako aj na európskej úrovni, a to prostredníctvom výmeny vedomostí a skúseností medzi školami, univerzitami, vedeckými združeniami a firmami.

 

Čo sme už v projekte urobili?

Počas 1. polroka 2017 pracovali 2 partnerské univerzity zo Slovenska a Čiech (TRUNI, UWB), a partnerská škola z Nemecka (Stiftung Louisenlund) na prvej verzii 1. intelektuálneho výstupu projektu (O1) – Metodickej príručke pre učiteľov. Partneri pri tvorbe obsahu vychádzali z diela Wynne Harlenovej: Working with Big Ideas of Science a jednotlivé témy si rozdelili nasledovne:

  • TRUNI: 2. Telesá pôsobia na iné telesá na diaľku; 3. Zmenu pohybu telesa spôsobuje výsledná sila pôsobiaca na teleso; 5. Zloženie Zeme a jej atmosféry, procesy, ktoré ovplyvňujú povrch Zeme a jej klímu; 8. Organizmy sú závislé na príjme energie a látok, o ktoré súperia s inými organizmami.
  • UWB: 1. Všetky látky vo vesmíre sa skladajú z veľmi malých čiastočiek; 6. Naša slnečná sústava je len veľmi malou časťou jednej z miliardy galaxií vo vesmíre; 10. Rozmanitosť organizmov, žijúcich alebo vyhynutých, je výsledkom evolúcie.
  • ZNL/Stiftung Louisenlund: 4. Celkové množstvo energie vo vesmíre je vždy rovnaké, ale môže byť počas aktivity voľne presúvané z jedného energetického zásobníka do druhého; 7. Organizmy sú zoradené na bunkovej úrovni a majú ohraničené životné obdobie; 9. Genetická informácia sa dedí z jednej generácie organizmov na druhú.

 

2. medzinárodné projektové stretnutie partnerov (Praha)


31. augusta 2017 sa v pražskom hoteli Maximilian konalo 2. medzinárodné stretnutie zástupcov všetkých 7 partnerov projektu I – S.K.Y.P.E. zo Slovenska, Čiech a Nemecka:

  • Dr. Josef Raabe Slovensko; Trnavská univerzita v Trnave; ZŠ s MŠ kráľa Svätopluka Šintava, M7 (SVK),
  • Západočeská univerzita v Plzni; Základní škola J. Gutha-Jarkovského Praha (CZ),
  • Stiftung Louisenlund (GER).

Organizáciu stretnutia mala na starosti partnerská základní škola J. Gutha-Jarkovského v Prahe a jeho koordináciu odborné nakladateľstvo Dr. Josef Raabe Slovensko.

Obsahom stretnutia bolo:

  • prezentácia a analýza 1. verzie metodických materiálov,
  • predstavenie plánu testovania a evaluácie vytvorených metodických materiálov,
  • vývoj kvalitatívnych a kvantitatívnych indikátorov úspešnosti projektu,
  • finančný prehľad projektu,
  • predstavenie pracovného plánu na ďalšie obdobie projektu.

Cieľom stretnutia bolo:

  • dohodnúť sa na jednotnej štruktúre a finálnych úpravách a zlepšeniach vytvorenej 1. verzie Metodickej príručky pre učiteľov,
  • dohodnúť sa na časovom rozvrhu a forme testovania a evaluácie metodickej príručky pre učiteľov na partnerských školách v mesiacoch október, november, december 2017.

Čo nás čaká v ďalšom období projektu?

V najbližšom období bude projekt pokračovať úpravou metodických materiálov tak, aby boli pripravené na testovanie a evaluáciu na partnerských školách (ZŠ s MŠ kráľa Svätopluka Šintava; Základní škola J. Gutha-Jarkovského Praha, Stiftung Louisenlund). Následne sa zozbierané pripomienky zapracujú do finálnej verzie Metodickej príručky pre učiteľov. Zároveň sa budeme venovať aj príprave pilotnej verzie 2. intelektuálneho výstupu projektu – tvorbe scenára a programu workshopov pre učiteľov prírodovedných predmetov na 1. stupni ZŠ (O2).

Kde nás nájdete?

Viac informácií o projekte I – S.K.Y.P.E. a aktuálnom dianí v ňom nájdete na:

Prajeme Vám príjemné prežitie vianočných sviatkov a šťastný a úspešný nový rok 2018.

I - S.K.Y.P.E

Interactive Science for Kids and Youngsters in Primary Education